Suroviny, z ktorých sa vyrábajú krmivá pre šteniatka aj seniorov sú v podstate rovnaké, avšak nároky na množstvo živín sú zásadne rozdielne.
Kým šteniatko rastie, potrebuje na svoj vývin vyšší obsah bielkovín, ktoré sú potrebné pre rast organizmu a taktiež viac energie, ktorej zdrojom sú cukry a tuky. Pomer minerálnych látok, najmä vápnika a fosforu musí byť v tomto období vyvážený, obzvlášť u veľkých plemien.
Nároky seniora na prívod energie a bielkovín sú podstatne nižšie a preto aj krmivo by malo byť menej kalorické.
V dnešnej dobe sú na trhu krmivá určené pre jednotlivé kategórie psov a preto nie je problém vybrať pre svojho miláčika to optimálne.
Kvalitné granule obsahujú optimálne zastúpenie všetkých živín, takže pes nepotrebuje popri tom jesť ešte inú stravu. Je dôležité, aby mal zabezpečený dostatok pitnej vody. Raz za čas môžeme psovi obohatiť stravu o konzervy, prípadne varenú stravu a spestriť im takto ich jedálny lístok. Z varenej stravy im môžeme podávať varené mäso, vývar, ryžu, cestoviny, zeleninu a pod.
Kŕmenie varenou stravou je náročné na prípravu a čas. Okrem toho je náročné nastaviť správnu kŕmnu dávku s optimálnym zastúpením všetkých živín. Ak sa majitelia rozhodnú, že budú psovi variť, strava by mala byť pestrá a mala by obsahovať vyvážený obsah bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny a optimálny pomer minerálnych látok a vitamínov. Dôležité je to hlavne u šteniat v období rastu. Nároky na zloženie a zastúpenie živín sú totižto v rôznych fázach vývoja rozdielne. Rozdiely sú aj vo veľkosti plemena, či sa jedná o malé, stredné alebo veľké plemená psov.
Pri kŕmení kvalitnými granulami je zabezpečený vyrovnaný príjem všetkých živín a sú zohľadnené všetky kritériá – veková kategória, plemeno, športové zaťažovanie a pod. Tým sa dosiahne, aby mal psík vo všetkých obdobiach svojho života optimálny príjem všetkých živín. Vzhľadom na tieto skutočnosti, odporúčam kŕmiť psa kvalitnými granulami.
Treba si uvedomiť, že neplatí pravidlo, čo jeme my, to môžu jesť aj naši miláčikovia.
Medzi chovateľmi a majiteľmi dodnes pretrváva mylný názor, že psom by sa mali dávať kosti. Pravda je však taká, že skrmovanie kostí, môže viesť k závažným zdravotným problémom prejavujúcich sa nechutenstvom, zvracaním, zápchou a bolesťami brucha. Ojedinele sa môže stať, že kosť uviazne v niektorých úsekoch tráviaceho traktu a je nutný rýchly chirurgický zásah.
Psom by sme nemali podávať slané, korenisté, údené, vyprážané a mastné jedlá, pretože môžu viesť k tráviacim problémom. Ani čokoláda nie je vhodná. Tá okrem kofeínu obsahuje aj alkaloid teobromín, ktorý je pre psy smrteľne nebezpečný. Treba dať pozor na sladkosti, pretože prekrmovanie veľakrát vedie k obezite a na cesnak a cibuľu, pretože sú pre ne toxické.
Veľmi často sa stáva, že nevhodná strava vedie k dietetickým poruchám, ktoré sú najčastejšie sprevádzané hnačkami a zvracaním. V najväčšej miere je príčinou týchto zdravotných problémov náhla zmena krmiva (zmena by mala prebiehať postupne, aby si tráviaci trakt zvykol na nové zloženie, tzn. k starým granuliam postupne primiešavať nové - postupný prechod by mal trvať aspoň týždeň). K hnačkám môže viesť aj skrmovanie mlieka a mliečnych výrobkov, nakoľko psy nie sú schopné efektívne tráviť mliečny cukor.
Niekedy môže byť príčinou zdravotných problémov zdravotne závadné krmivo. Majitelia si myslia, že keď to nezjedia oni, pes to zje. Myslite na to, že pes nie je odpadkový kôš, a preto ho netreba kŕmiť zvyškami jedál.
Podávanie mastných, ťažkých jedál môže viesť k ochoreniu pankreasu.
Na záver mi nedá ešte nespomenúť, že často sa v praxi stretávame aj s tým, že majitelia prekrmujú svojich miláčikov, čo vedie k obezite a z toho vyplývajúcich zdravotných problémov (záťaž na kĺby, srdce a pod.).
Tento článok bol spracovaný v spolupráci s časopisom "Sme pre ženy" http://zena.sme.sk/c/6463799/zdrave-menu-pre-chlpaca.html uverejnený 20.7.2012